CZ RU DE

E-mail info@avega.cz Telefon +420 734 851 181

Historie vyšívání: Jak to bylo s výšivkami a vyšívacími stroji

Ozdobit se, lišit se nebo naopak patřit k určité skupině. Toho lze dosáhnout vhodným umístěním výšivky na tričku, saku, svetru nebo čepici. Ačkoli se může zdát, že výšivky jsou trendem posledních desetiletí, není to pravda. Nahlédněte s námi krátce do historie výšivek i jejich zpracování.


Zručnost lidí se projevovala v přípravě výšivek už od nepaměti, o čemž svědčí některé prameny, které říkají, že lidé vyšívali už v pravěku, konkrétně v Číně. Archeologické nálezy potvrzují minimálně to, že lidé vyšívali ve starověkém Egyptě a v Indii. Evropané v této oblasti poněkud zaostávali, takže nejstarší dochovaná výšivka pochází z 11. století a jde o proslulou tapisérii z francouzského Bayeux.

Vyšívací stroje s nástupem průmyslové revoluce

Samozřejmě, napřed se vyšívalo ručně. Nejen na koberce, ale třeba také na spodní prádlo, kapesníky nebo ubrusy. Typické bylo vyšívání monogramů, například na ložní prádlo, což možná pamatují ještě naše babičky, když si připravovaly výbavu.


Ruční vyšívání nahradily v první polovině 19. století stroje. Vůbec první vyšívací stroj byl vyvinut v roce 1829 ve Francii. Vyšívání od té doby dostalo nový rozměr. Předně se vyhotovení výšivky zrychlilo a zpřesnilo. Například současné vyšívací stroje, které využívají různých programů a jsou řízené počítačem, vyhotoví až 1 500 stehů za minutu. Nehledě na to, že i v tomto směru se výroba automatizuje.


Dříve byly typické jednojehlové vyšívací stroje, které celkem autenticky napodobují ruční vyšívání, a to i při výrobě. Rozdíl je pouze v tom, že podkladová tkanina se pohybuje různými směry, ale jehla je vpichována stále kolmo. Moderní vyšívací stroje jsou vybaveny více jehlami, takže se výroba zrychluje, protože není nutné například čekat na výměnu barvy vyšívací příze. Moderní vyšívací stroje také mohou vyrábět výšivky různými, často složitými, technologiemi a dosáhnout tak požadovaného efektu, vysoké kvality a dlouhé životnosti.

Vyšívací techniky

Stejně jako se proměňují technologické možnosti výšivek, mění se i vyšívací techniky. Už malé děti se učí vyšívat křížkovým stehem, který patří vůbec k nejjednodušším technikám, kdy se dva stehy kříží pod úhlem 90°. Od křížkového stehu je odvozený gobelínový nebo tkací steh. Zapomenout nesmíme ani na kelimový steh, který vytváří vodorovné žebrování.

Výšivky na oblečení i technických textiliích

Dnes je celá řada různých typů a druhů výšivek. Nejčastěji se vyšívají například loga společností na trička, pracovní oblečení, kšiltovky nebo jiné oblečení. Výšivky lze použít také na technických textiliích. Hlavním cílem je v tomto případě zlepšení mechanických vlastností textilií. Pro kvalitní provedení výšivky jsou důležité vyšívací stroje a vyšívací programy, které zaručují přesnou výšivku.

Jdi zpět

Naši zákazníci

slider
slider
slider
slider
slider